Galileusz - portret

Galileusz

Galileo Galilei (W spolszczonej formie: Galileusz) był najstarszym z siedmiorga dzieci muzyka i erudyty, członka jednej ze szlacheckich rodzin Florencji. Został dobrym organistą, lubił też grywać na lutni, ale sławę zdobył jako uczony.

Młody Galileo ,miał najpierw W Pizie nauczyciela domowego, a potem, gdy rodzina przeniosła się do Florencji, wstąpił do szkoły klasztornej. Później - na życzenie ojca - zaczął studiować na uniwersytecie w Pizie medycynę, choć bardziej pociągały go matematyka i fizyka. Medycyny nie ukończył, ale w 1589 r., mając 25 lat, został profesorem matematyki.
W 1609 r. jako jeden z pierwszych zbudował lunetę i zastosował ją do obserwacji astronomicznych. Dzięki temu odkrył kolejno cztery księżyce Jowisza, góry na Księżycu, plamy słoneczne i pierścienie wokół Saturna. Zauważył także, że Wenus ma takie same fazy jak Księżyc, co znaczyło, że okrąża Słońce. Stwierdził także obrót Słońca dookoła osi i upewnił się, że Ziemia oraz inne planety krążą wokół Słońca.
Galileusz dokonał także innych ważnych odkryć naukowych, między innymi sformułował prawo swobodnego spadania ciał (legenda głosi, że w tym celu eksperymentował, zrzucając przedmioty z Krzywej Wieży w Pizie) oraz prawo ruchu wahadła.

W owym czasie Kościół katolicki uważał, że nieruchoma Ziemia jest środkiem wszechświata i dlatego potępił teorię Kopernika, w naukowy sposób obalającą to twierdzenie.
Galileusz podzielał pogląd Kopernika i propugował teorię heliocentryczną, również narażajac się Kościołowi. W 1633 r. trybunał inkwizycji zmusił go do publicznego odwołania swoich przekonań. Mimo to Galileusz nigdy nie zwątpił w słuszność teorii Kopernika i własnych poglądów.

Do końca życia pozostał pod nadzorem inkwizycji, początkowo w Rzymie, potem w Arcetri (koło Florencji). Nie przestał jednak pracować, nawet gdy już prawie oślepł.

Zmarł w 1642 r., w wieku 77 lat.

lunety Galileusza

Dwie lunety Galileusza można do dziś oglądać w Muzeum Nauki we Florencji. Ta dłuższa powiększa dwudziestokrotnie.

© Ludzie.info | Kontakt

Ludzie.info