Jane Goodall z szympansem

Jane Goodall

Jane Goodall urodziła się w 1934 r. w Londynie (Anglia). Interesowała sie zwierzętami od dziecka. Mając 8 lat, postanowiła wyjechać do Afryki, by lepiej poznac zycie tamtejszych zwierząt. Po ukończeniu szkoły i kursu dla sekretarek skorzystała z okazji i pozostała z przyjaciółką w Kenii. Wkrótce potem spotkała angielskiego archeologa i antropologa Louisa Leakeya i została jego sekretarką oraz asystentka. Wraz z nim i jego żoną Mary prowadziła prace wykopaliskowe w wąwozie Olduvai.

W 1960 r., zachecona przez Leakeya, zebrawszy dzięki niemu fundusze na swoje przedsięzwięcie, podjęła pracę w Gombe Stream, rezerwacie zwierząt w Tanzanii. Obserwowała grupę żyjących na tamtym obszarze szympansów. Po kilku miesiącach zwierzęta zaczęły tolerować jej obecność, mogła więc przyglądać im się i opisywać ich zachowanie. Zsauważyła - i było to jedno z jej najważniejszych spostrzeżeń - że szympansy używają narzędzi do wybierania wody z dołów, i gałęzi do łowienia termitów.

Wiedziano, że szympansy w niewoli używają narzędzi, ale sądzono, iż zostały tego nauczone. Odkrycie, że zwierzęta te na wolności mogą dostosowywać do swoich potrzeb i zmieniać otaczajace je przedmioty tak, by służyły im jako narzędzia, sprawiło, iż Louis Leakey stwierdził: „Musimy zmienić definicję słowa ››narzędzie‹‹ lub słowa ››ludzkie‹‹”, ponieważ do tej pory tylko ludzi uważano za wytwórców narzędzi”.

Jane Goodall z młodym szympansem

Badania Jane Goodall wykazały, jak mało wiemy o szympansach na wolności, założono więc Centrum Badawcze Gombe Stream, którego dyrektorem została właśnie Jane Goodall. Prace licznych zatrudnionych w Centrum badaczy przyczyniły się do dokładnego poznania życia rodzin szympansów z tego obszaru Afryki.

Jane Goodall jest autorką wielu artykułów naukowych oraz kilku książek o zachowaniui szympansów. Uniwersytet przyznał jej tytuł doktora.

© Ludzie.info | Kontakt

Ludzie.info