William Szekspir - portret

William Szekspir

William Szekspir (1564-1616) to jeden z najwybitniejszych pisarzy w historii. Żył w Anglii za panowania Elżbiety I i Jakuba I. Napisał 38 sztuk, 154 sonety oraz wiele utworów innych gatunków. Jego sztuki początkowo wystawiano w Globe Theatre w Londynie. Przetłumaczono je na wiele języków, do dziś są chętnie czytane i oglądane na całym świecie.

Kroniki historyczne i komedie

Szekspir pisał bardzo różnorodne sztuki. W kronikach historycznych opowiadał o wielkich bitwach i żądnych władzy monarchach. Stworzył także komedie oraz tragedie. Jedną z bardziej popularnych komedii Szekspira jest „Sen nocy letniej”. Przedstawia historię grupy ludzi, którzy zgubili się w lesie i stali się celem żartów leśnych duchów. W jednej z zabawniejszych scen tkacz, zwany Spodkiem, zostaje zaczarowany – na jego szyi wyrasta ośla głowa – a królowa elfów, Tytania, przez pomyłkę się w nim zakochuje.

Tragedie

Wiele z szekspirowskich sztuk określa się mianem tragedii, ponieważ jedna lub więcej postaci na końcu opowieści umiera. Do najsłynniejszych tragedii Szekspira zalicza się „Romeo i Julia”. Opowiada historię pary zakochanych mieszkańców Werony. Romeo i Julia nie mogą się pobrać, gdyż ich rodziny są zwaśnione. Pod koniec sztuki oboje umierają w bardzo tragicznych okolicznościach, a ich bliscy przestają wreszcie ze sobą walczyć. Inne słynne tragedie Szekspira to "Król Lear”, „Otello” i „Hamlet”.

Pamiętne słowa

Szekspir słynie nie tylko ze swojego dorobku dramatopisarskiego, ale także z licznych cytatów. Wiele zdań z jego sztuk przeszło na stałe do języków na całym świecie. Nie trzeba czytać dzieł Szekspira, żeby znać takie kwestie jak: „Być albo nie być, oto jest pytanie” (Hamlet), lub „Romeo! Czemuż ty jesteś Romeo?” (Romeo i Julia).

Jaki był William Szekspir?

Nadal niewiele o nim wiemy. Znamy miejsce jego urodzenia, koleje życia, losy rodziny. Nie umiemy jednak powiedzieć, co mówił, myślał czy czuł. Nie mamy nawet pewności co do tego, jak wyglądał, gdyż wszystkie portrety namalowano z pamięci, już po śmierci angielskiego dramaturga, lub skopiowano z innych obrazów. A niektóre z nich są oparte tylko i wyłącznie na domysłach malarzy.

Czy Szekspir rzeczywiście stworzył wszystkie swoje dzieła?

Niektórzy twierdzą, że nie dysponujemy portretami dramatopisarza, ponieważ Szekspir wcale nim nie był! Ludzie ci uważają, że biedny chłopak ze Stratford-upon-Avon, niemający starannego wykształcenia, nie może być autorem tak doskonałych dzieł. Twierdzą też, że sztuki Szekspira napisali inni sławni autorzy – Christopher Marlowe, Francis Bacon – lub sama królowa Elżbieta I! Jeszcze inni uznają, że niemożliwe jest, aby tyle znamienitych utworów wyszło spod pióra tylko jednego człowieka. Historycy znajdują jednak coraz więcej dowodów na to, że William Szekspir sam stworzył wszystkie swoje sztuki.

Wieczne dziedzictwo

Dzisiaj William Szekspir jest znany na całym świecie. Jego sztuki wystawiane są w teatrach niemal we wszystkich krajach, a każdego roku wydaje się książki, które traktują o nim, o jego pracy i życiu. Dzieła Szekspira są filmowane; powstają także filmy biograficzne. Przy różnych okazjach widujemy wizerunki angielskiego dramatopisarza, a jego podobizna pojawia się nawet na niektórych brytyjskich kartach płatniczych. Wygląda na to, że Szekspir będzie nam towarzyszył jeszcze przez wiele długich lat.

Przeczytaj również:

William Wharton

© Ludzie.info | Kontakt

Ludzie.info