mapa starego świata

Ludzie odkrywcy

Ludzie od zawsze byli odkrywcami. Od kiedy opuścili zamieszkiwane przez siebie jaskinie w poszukiwaniu tego, co znajduje się za linią horyzontu, nigdy nie przestali odczuwać fascynacji tym, co nieznane i wciąż nieodkryte.

Obietnica przygody
W dzisiejszych czasach dysponujemy bardzo szczegółowymi mapami. W szkołach uczymy się geografii oraz zdobywamy wiedzę o ludziach zamieszkujących wszystkie kontynenty. O egzotycznych zwierzętach dowiadujemy się z książek, albo możemy przyjrzeć im się na wycieczce do zoo. Wyobraź sobie jednak, że wypływasz na może, nie mając pojęcia, co cię czeka u kresu podróży, lub że jesteś pierwszą osobą, która zobaczyła słonia! Wizja przygód oraz wzbogacenie się popychała ludzi do odkrywania coraz to nowych lądów. I nawet groźba śmiertelnych niebezpieczeństw nie mogła zawrócić ich z drogi.

Pierwsi europejscy odkrywcy
Po wynalezieniu pisma ludzie zaczęli pozostawiać zapiski o swoich odkryciach. Średniowieczny podróżnik Marco Polo (1245 – 1324) jako pierwszy przejechał całą Azję. Pozostawił po sobie dzienniki opisujące wszystko, co zobaczył. Naśladując go, wielu innych Europejczyków wyruszyło w nieznane. Wracali triumfalnie z mapami nowych lądów, skarbami i opowieściami o dziwnych zwierzętach, roślinach oraz ludziach poznanych podczas podróży.

Wielkie odkrycia
Wiek XV oraz XVI to era wielkich odkryć geograficznych. Rywalizujące ze sobą państwa dysponowały statkami i odpowiednimi narzędziami do nawigacji, by żeglarze mogli przemierzać oceany w poszukiwaniu nowych lądów. Król Hiszpanii, Karol I, oddał do dyspozycji portugalskiego marynarza i podróżnika Ferdynanda Magellana (1480 – 1521) pięć okrętów. Tak wyposażony Magellan wyruszył w roku 1519 w pierwszą w historii podróż dookoła świata. Ekspedycja okazała się wielkim sukcesem. Ukończyło ją wielu marynarzy, choć sam Magellan zginął. Kolejną, również zakończoną powodzeniem próbą opłynięcia świata podjął angielski korsarz Francis Drake (1542 – 1596). Wyprawę tę wspierała królowa Elżbieta – w zamian za bogactwa, które pirat obiecał przywieźć, wyposażyła go w statki oraz wszystko co niezbędne. Drake opłynął świat i przywiózł obiecane bogactwa – nie znalazł ich jednak na obcych lądach, lecz zakupił w hiszpańskich galeonach.

Skarby ze Wschodu
Wielu odkrywców powróciło z wypraw ze skarbami – choć nie były to złoto i srebro, lecz jedwab i przyprawy z krajów Orientu. Przyprawy uważano w owym okresie za cenniejsze od złotego kruszcu. Cieszyły się popularnością u bogaczy, którzy używali ich do poprawiania smaku żywności oraz jej konserwacji. Nietrudno więc zrozumieć, dlaczego kolejny portugalski podróżnik – Vasco de Gama – stał się sławny po odkryciu nowej i szybkiej drogi handlowej do Indii.

Nowe terytoria
Podróżując w poszukiwaniu złota, ludzie znajdowali inne skarby i odkrywali nowe lądy. Należy pamiętać, że nie dysponowali szczegółowymi mapami i nie zdawali sobie sprawy z tego, jak wielka jest Ziemia. Najsłynniejszą pomyłką w dziejach świata jest odkrycie obu Ameryk przez Krzysztofa Kolumba. Żeglarz z Geniu wyruszył na wyprawę w roku 1492. Uważał, że skoro ziemia jest okrągła, znacznie szybciej i bezpieczniej dotrze do bogatych krajów wschodu, płynąc cały czas na zachód. Nie wiedząc o istnieniu Ameryki, dopłynął do jej brzegów i sądził początkowo, że znalazł się w Indiach. Krzysztof Kolumb – myśląc, że dotarł do Indii – nazwał ludzi zamieszkujących odkryty przez siebie ląd Indianami.

Współcześni odkrywcy
W ciągu ostatnich wieków nieulęknieni podróżnicy i odkrywcy wędrowali przez dziewicze lasy tropikalne Afryki, przedzierali się przez śniegi Arktyki i Antarktydy, by dotrzeć na biegun północny i południowy, zgłębiali tajemnice dna mórz i oceanów. Botanicy szukali – i nadal to robią – nieodkrytych jeszcze gatunków roślin, które jako naturalne surowce do wyrobu leków wykorzystywane są w medycynie i nierzadko pomagają walczyć z nieuleczalnymi chorobami. Najmniej zbadanym i jednocześnie najbardziej ekscytującym obszarem poszukiwań jest przestrzeń kosmiczna, w którą wysyłamy satelity i sondy. Być może pewnego dnia astronauci, podobnie jak Magellan i Kolumb poszukujący nowych lądów, wyruszą w podróż, której celem będzie zbadanie innych planet!

© Ludzie.info | Kontakt

Ludzie.info