Jak żyją ludzie?

ludzie żyją w domu

Różne domy

Odkąd ludzie żyją na świecie, zawsze dbali oni o to, by mieć gdzie mieszkać. Dawno, dawno temu za mieszkania służyły im jaskinie, w których rozpalano ogniska, aby móc się ogrzać. Tam, gdzie nie było bardzo zimno, budowano szałasy z trawy i gałęzi. Z czasem nauczono się wykorzystywać do budowy domów najróżniejsze dostępne materiały. Indianie żyli w namiotach budowanych z tkanin i skór zwierząt, np. bizonów. Tam, gdzie było dużo kamieni, domy tworzono z głazów lub gliny.
Na biegunach jest bardzo dużo śniegu i lodu, więc mieszkający tam Eskimosi budowali igloo – domy z brył śniegu. W igloo utrzymywała się stała temperatura 0°C, toteż chroniły one przed zimnem.

Nie tylko dostępność materiału decydowała o tym, jak wyglądał dom. Ważne było również to, jak bogaci byli jego właściciele. Królowie mieszkali w ogromnych zamkach otoczonych grubymi kamiennymi murami, biedacy – w lepiankach z błota i gliny albo w chatach z drewna i kamienia.
W miejscach, które często nawiedzane są przez powodzie, a także na terenach podmokłych stawia się domy na palach. Dzięki nim budynek znajduje się wyżej i woda nie ma do niego dostępu.

Wygląd domów zależy także od kultury i tradycji panującej w danym kraju. Na przykład w Japonii buduje się charakterystyczne domy z szerokimi, ozdobnymi dachami.
Obecnie najczęściej ludzie mieszkają w domkach jednorodzinnych usytuowanych na obrzeżach miast albo w blokach lub kamienicach – w centrum. W jednym bloku może mieszkać mnóstwo rodzin.

Różne stroje

Ubrania są nieodłączną częścią ludzkiego codziennego życia. Już dawno, dawno temu ludzie dbali o to, aby mieć coś na sobie.
Na początku były to skóry upolowanych zwierząt, później, kiedy zaczęto hodować owce, ubrania produkowane z owczej wełny.

Z czasem stroje stawały się coraz bardziej skomplikowane. Zaczęto przywiązywać wagę do tego, czy ładnie się w nich wygląda, z jakiego materiału wykonano ubranie oraz w jakim kolorze. Był czas, kiedy ludzie chodzili w togach, wiele wieków później modne były długie i ciężkie suknie dla kobiet oraz eleganckie fraki dla mężczyzn. Obecnie mamy ogromny wybór ubrań w najróżniejszych kolorach. Trzeba jednak pamiętać, żeby ubierać się odpowiednio do okazji oraz panującej pogody.

W naszej kulturze zimą nosimy spodnie, bluzki, koszule z długim rękawem lub swetry. Latem można nosić krótkie spodenki, koszulki i sukienki. Musisz jednak wiedzieć, że w odległych krajach ludzie inaczej się ubierają. Wiąże się to przede wszystkim z panującym na danym obszarze klimatem, a także kulturą regionu.
W ciepłych krajach nosi się przewiewne ubrania, ponieważ jest bardzo gorąco – kobiety ubierają się w proste tuniki zdobione kolorowymi kwiatami, zaś mężczyźni – w krótkie spodenki i cienkie koszule.
Charakterystycznym strojem kobiet mieszkających na Wyspach Hawajskich są spódnice z traw i długie naszyjniki z kwiatów. Eskimosi chodzą w grubych kożuchach z futra i skór.
W Indiach kobiety noszą sari – to bardzo długi, pięknie haftowany pas materiału, który zawija się dookoła talii, z końcem udrapowanym na ramieniu.

Różne zawody

Czy wiesz, co robią dorośli, kiedy dzieci bawią się w domu, przedszkolu lub uczą się w szkole? Aby mieć pieniądze na jedzenie, ubranie oraz różne przyjemności, ludzie muszą pracować. Istnieją różne zawody wykonywane przez osoby dorosłe. Wiele z nich ma na celu pomoc innym.

Przedszkolanka to pani, która opiekuje się dziećmi w przedszkolu. Pilnuje ich oraz organizuje dzieciom dzień tak, aby był czas na zabawę, naukę oraz odpoczynek.
Nauczycielka uczy starsze dzieci w szkole. Policjant dba o to, aby w mieście było bezpiecznie. Strażak, w razie pożaru, gasi ogień. Dzięki piekarzowi mamy w sklepach rano świeże pieczywo.
Pani sprzedawczyni sprzedaje różne towary w sklepie, a fryzjerka obcina włosy. O to, aby w twoim mieście było czysto, dbają dozorcy. Aktorów można zobaczyć w telewizji – grają w filmach. Lekarz przepisze odpowiednie lekarstwa, gdy ci coś dolega.

Jest wiele zawodów, o których rzadko się mówi, a wykonujących je ludzi prawie nie widać! Należą do nich np. górnicy, którzy wydobywają węgiel z kopalni. Dzięki niemu w twoim domu jest ciepło.
Część zawodów z czasem zanika. Do rzadkich należy zwód szewca – coraz mniej osób chce się zajmować naprawą obuwia, a przecież wciąż nosimy buty i czasem musi je ktoś naprawić!

Są też zawody bardzo niebezpieczne – jednym z nich jest ratownik górski. Kiedy ktoś pójdzie na wycieczkę w góry i zgubi tam drogę, ratownik wyrusza mu na pomoc. Często musi ratować ludzi w bardzo trudnych warunkach – kiedy pada śnieg, jest ślisko i niewiele widać.

Niedawno bardzo modny stał się zawód psiego fryzjera. To fryzjer, który zajmuje się strzyżeniem psów!

Środki transportu

Aby ułatwić sobie życie, ludzie wymyślili różne środki transportu. Do najpopularniejszych należą samochody. Musisz jednak pamiętać, że aby móc prowadzić samochód, trzeba mieć prawo jazdy.
W miastach bardzo popularna jest komunikacja miejska – to przede wszystkim autobusy i tramwaje. Autobusy jeżdżą po ulicach, zaś tramwaje – po torach. Zatrzymują się one na konkretnych przystankach. W dużych miastach, jak Warszawa, ludzie mogą korzystać również z pociągów metra – poruszają się one bardzo szybko w tunelu pod ziemią.

Pojazdy przewożą nie tylko ludzi. Transportują one również towary. Do przewozu towarów służą furgonetki i ciężarówki. Towary z dalekich krajów przewozi się specjalnymi samolotami lub statkami.

Po parku lub po lesie najwygodniej jednak poruszać się rowerem. Jazda na rowerze jest bardzo zdrowa. W jej trakcie ćwiczysz mięśnie nóg, a przy tym nie zatruwasz środowiska spalinami.

Języki obce

Czy zastanawiałeś się, jak porozumiewają się ludzie w innych krajach? W Polsce posługujemy się językiem polskim. Nie powinien on ci sprawiać dużych trudności, ponieważ jest to język, którym porozumiewają się wszyscy w twoim otoczeniu i który słyszysz od momentu narodzin.
Musisz jednak wiedzieć, że w innych krajach mówi się innymi językami. Na przykład w Hiszpanii mówi się po hiszpańsku, a w Anglii – po angielsku.

Do zapisu języka służy alfabet. Nie w każdym kraju używa się takiego alfabetu jak nasz. NA przykład chiński alfabet jest zupełnie inny od polskiego.

Istnieją języki, które są bardzo popularne i można się nimi porozumiewać w różnych krajach. Najpopularniejszym obecnie językiem jest język angielski, dlatego warto się go uczyć.

Ciekawostka: Osoby niesłyszące również mają swój język – jest to język migowy. Polega on na wykonywaniu różnych gestów za pomocą dłoni.

Kuchnia i potrawy

Każdy region świata ma swój specyficzny styl przyrządzania potraw. Różne kraje słyną z różnych dań. Wynika to z faktu, że w różnych miejscach dostępne są różne produkty spożywcze.
Jest jednak coś, co łączy wszystkie kraje świata – to przekonanie, że wszystkie posiłki najlepiej spożywać w dobrym towarzystwie!

Choć w Polsce do najpopularniejszych dań zalicza się ziemniaki i kotlet schabowy, zupę pomidorową oraz ogórkową, a także bigos, to jednak w innych częściach świata je się zupełnie co innego.
W krajach śródziemnomorskich (położonych w okolicach Morza Śródziemnego) do najpopularniejszych potraw należą ryby, owoce morza (np. małże, krewetki, homary, ośmiornice), a także warzywa i owoce.
Włochy słyną z pysznej pizzy oraz ogromnego wyboru makaronów z różnymi sosami. Francja znana jest ze wspaniałych serów. Do specjałów francuskiej kuchni należą też żabie udka oraz ślimaki!
Sushi to potrawa japońska. W jej skład wchodzą m.in. gotowany ryż oraz najróżniejsze dodatki – owoce morza, wodorosty, kawałki ryb, warzyw i grzybów. W Japonii nie używa się do jedzenia noża i widelca, lecz specjalnych pałeczek.
W kuchni meksykańskiej powszechnie używa się papryczki chili, stąd też potrawy są bardzo pikantne. Do tradycyjnych potraw meksykańskich należy burrito, na które składa się cienkie ciasto i zawinięty w nie farsz. Co ciekawe - „burrito” po hiszpańsku znaczy „osiołek”.

Ciekawostka: W wielu egzotycznych krajach je się owady. Są one bogate w składniki odżywcze, jak np. białko. Prażone mrówki i ćmy to bardzo powszechna przekąska!

© Ludzie.info | Kontakt

Ludzie.info