człowiek, ludzie, społeczeństwo

Ludzie rodzą się, kształcą, budują osobiste związki, rozwijają zainteresowania, kierują się jakimiś przekonaniami religijnymi i ideami. Tutaj znajdziesz ciekawe artykuły o człowieku, ludziach i o społeczeństwie. Historie znane i mniej znane, analizy, badania, odkrycia.

Pasja kryptologa i złamany szyfr Enigmy
13 lutego zdarzyło się wiele pamiętnych rzeczy. W 1633 roku Galileusz przybył do Rzymu, by stanąć przed trybunałem inkwizycyjnym, w 1834 r. Adam Mickiewicz zakończył pracę nad słynnym "Panem Tadeuszem", a w 1895 r. bracia Lumiere otrzymali patent na kinematograf. Spoglądając bliżej współczesnych nam czasów - 13 lutego 1980 roku zmarł jeden z najwybitniejszych polskich matematyków i kryptologów - Marian Rejewski. I właśnie o nim oraz o pasji łamania kodów jest ta opowieść.
czytaj więcej

Koczownicy
Większość ludzi mieszka w stałych domach i siedzibach, ale koczownicy przemieszczają się z miejsca na miejsce, na każdym postoju budując nowe schronienia. Nie uprawiają roli: hodują zwierzęta i wędrują w poszukiwaniu nowych pastwisk. Zwierzęta dostarczają im ...
czytaj więcej

Pięć znanych osób, którym udało się przeżyć zamach na życie
Wielkie osobowości mają to do siebie, że wśród społeczeństwa wzbudzają skrajne emocje- miłość, podziw i chęć naśladowania, ale także te negatywne, niszczące, jak nienawiść, zazdrość, poczucie zagrożenia. Zdarza się, że komuś niezwykle zależy by takiej osoby z otoczenia się pozbyć, osoby takie organizują się w grupy, łączy ich bowiem wspólny interes, wymierzony przeciwko konkretnemu człowiekowi.
czytaj więcej

Ludzie odkrywcy
Ludzie od zawsze byli odkrywcami. Od kiedy opuścili zamieszkiwane przez siebie jaskinie w poszukiwaniu tego, co znajduje się za linią horyzontu, nigdy nie przestali odczuwać fascynacji tym, co nieznane i wciąż nieodkryte.
czytaj więcej

Sprawa Dreyfusa
Niesłusznie oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemców stał się bohaterem tzw. sprawy Dreyfusa. Afera wokół jego osoby doprowadziła do najpoważniejszego kryzysu politycznego we Francji.
czytaj więcej

Prezydenci USA
Lista prezydentów Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej wraz z datami ich rządów.
czytaj więcej

Typy temperamentów u ludzi według Hipokratesa
Najstarszą, znaną do dziś i utrwaloną w języku potocznym typologią temperamentów jest typologia Hipokratesa. Wyróżnia ona cztery podstawowe typy temperamentu człowieka: sangwinik, choleryk, melancholik i flegmatyk.
czytaj więcej

Historia - odkrywanie przeszłości
Czym jest historia? W najszerszym słowa tego znaczeniu historia jest opowieścią o ludziach - studiami nad naszą przeszłością. Niektórzy historycy interesują się wydarzeniami przełomowymi takimi jak wojny czy rewolucje, podczas gdy inni skupiają sie na życiu innych ludzi.
czytaj więcej

© Ludzie.info | Kontakt

Ludzie.info