Henry Ford

Henry Ford

Henry Ford urodził się na wsi, ale nie lubił pracy na roli, uważając, ze jest nudna. Mając 12 lat, ujrzał traktor parowy. „Dlaczego całej tej nudnej roboty nie miałyby wykonywać maszyny?" - pomyślał.

Jako piętnastoletni chłopak został czeladnikiem w warsztacie mechanika. Nocami naprawiał zegarki. Próbował tez zbudować tani, lekki traktor działający na napęd parowy i spalinowy. W 1893r. skonstruował swój pierwszy samochód. Miał on dwa cylindry, dwa biegi do jazdy do przodu i jeden wsteczny. Ford przejechał nim tysiąc mil, potem sprzedał go i zbudował dwa większe samochody. W 1903 r. założył w Detroit wielki koncern Ford Motor Company. Wynajął kierowcę wyścigowego, Barneya Oldfielda, by ścigał się jego wozami. Używając lekkiej, mocnej stali wanadowej, budował tanie, lekkie samochody. W l908 r. wypuścił na rynek model Ford T, ,,Tin Lizzie”, po 825 dolarów za egzemplarz. Do czerwca tego roku sprzedawał po 100 aut dziennie. Do 1927 r. wyprodukowano 15 milionów sztuk modelu T, a Ford Motor Company była już warta 700 milionów dolarów.

Samochody le produkowano na taśmach montażowych: poruszały się powoli w hali o długości 300 m, a każdy robotnik wykonywał przy nich określone zadanie. Była to praca nużąca, ale Ford płacił najlepiej w całym przemyśle, więc gdy ogłosił nabór nowych robotników, napierającym tłumem chętnych musiała kierować policja.

traktor. Przede wszystkim jednak wytwarzał wiele dobrych samochodów W Stanach Zjednoczonych i w Europie, wśród nich takie marki, jak V8 Pilot, Mustang i Cortina. Choć od 1927 r. był niekwestionowanym królem przemysłu motoryzacyjnego, starał się produkować najlepsze samochody po możliwie najniższej cenie. Wczesne fordy były proste, tanie i trwałe. „Każdy może prowadzić forda” - brzmiał jeden ze sloganów, późniejszy zaś głosił: „Stać cię na forda”. Nabywcy nie mieli jednak wyboru, jeśli chodzi o kolor samochodu. „Mozesz mieć auto w każdym kolorze - mawiał Henry Ford o swej »Tin Lizzie‹‹ - pod warunkiem, ze jest to kolor czarny”.

Poniższa plansza ukazuje rozwój samochodu Forda od 1901 do 1946 r. Początkowo fabryka produkowała tylko samochody drogie, potem – od 1908 r. - model T, prosty i masywny; był on dość tani, by mogło sobie na niego pozwolić bardzo wielu ludzi.

rozwój samochodu Forda

Henry Ford zmarł w 1947 r., w wieku 83 lat.

Przeczytaj również: Krzysztof Kolumb - Żeglarz i podróżnik, odkrywca Ameryki..

© Ludzie.info | Kontakt

Ludzie.info