Nikifor Krynicki

Nikifor

Nikifor, zwany Matejko, to łemkowski malarz ludowy. Dokładna data i miejsce jego urodzenia nie są znane. Prawdopodobnie urodził się około 1899 roku. Wiadomo, że był analfabetą i niemową, mieszkał w Krynicy. Przez wiele lat żył jak żebrak utrzymując się z datków otrzymywanych za malowane obrazki.

Około 1930 r. zwrócono uwagę na ich niezwykłość, świadczącą o swoistym postrzeganiu świata przez malarza. Jego twórczość, w której rzeczywistość przeplata się z fantazją, jest na tle polskiej sztuki ludowej zjawiskiem samorodnym i niezwykle oryginalnym. Malował nieduże obrazki akwarelowe na papierze, tekturze, pudełkach. Przedstawiały one głównie pejzaże (widoki miejskie, kościoły, budynki), a także sceny religijne, postacie świętych i portrety. Nikifor często umieszczał na nich podpisy, będące jednak tylko zlepkiem liter bez znaczenia. Jego dzieła cechuje fantazja i różnorodność ujęcia, świeży, harmonijny koloryt i dekoracyjność.

Nikifor był osobliwością Krynicy. Jego malarstwo odkryto jeszcze przed wojną. Jednak właściwe ocenione i zrozumiane zostało dopiero ok. 1947 roku. Gdy stał się już sławny w kraju i za granicą, otoczono go opieką i w 1962 roku nadano artyście nazwisko – Krynicki.

Szacuje się, że ogółem namalował ponad dwa tysiące obrazków. Część z nich trafiła do muzeów jako wybitne dzieła tzw. sztuki prymitywnej, tworzonej przez artystów obdarzonych talentem, którzy nie mając za sobą studiów artystycznych, nie naśladują żadnych wzorców.

Nikifor Krynicki zmarł 10 X 1968 roku.

Przykłarowe obrazki Nikifora

praca Nikifora - obrazek 1

praca Nikifora - obrazek 2

praca Nikifora - obrazek 3

praca Nikifora - obrazek 4

praca Nikifora - obrazek 5

praca Nikifora - obrazek 6

praca Nikifora - obrazek 7

praca Nikifora - obrazek 8

praca Nikifora - obrazek 9

© Ludzie.info | Kontakt

Ludzie.info