Święty Mikołaj

Święty Mikołaj

Wszyscy bez względu na wiek lubimy Świętego Mikołaja. Pamiętamy lata dzieciństwa, kiedy - tak jak dziś nasze dzieci i wnuki - czekaliśmy na wizytę tego patrona dzieci, uczonych i złodziei.

Chociaż tak mało wiemy o jego życiu, często był przedstawiany w średniowiecznej sztuce na witrażach i malowidłach. Zwyczaj obdarowywania podarunkami w wigilię Świętego Mikołaja, a więc piątego grudnia, wywodzi się z Niemiec, a około 1840 r. przeniósł się do wielu krajów świata. We Francji Dame Abone (dobra wróżka), czyli żeński odpowiednik Świętego Mikołaja, przynosi grzecznym dzieciom prezenty w noc sylwestrową. A we Włoszech La Befana - wróżka o wyglądzie wiedźmy, istota złośliwa, będąca postrachem niegrzecznych dzieci - odwiedza milusińskich dopiero na Trzech Królów. Dzieciom grzecznym daje prezenty, a niegrzecznym sypie do pończochy popiół. Kriss Kringle to Święty Mikołaj, który w amerykańskiej Pensylwanii odwiedza w wigilię Bożego Narodzenia sypialnie grzecznych dzieci i zostawia prezenty we wcześniej przygotowanej ponczosze. W krajach anglosaskich Santa Claus zmienił termin dawania prezentów z 5 grudnia na wigilię Bożego Narodzenia, najprawdopodobniej z praktycznych względów.

Na Mikołaja wszystkie dzieci starają się być jak najgrzeczniejsze i z drżeniem serca czekają na te jedyne w roku odwiedziny. Wszystkie napisały listy do Świętego Mikołaja i każde chciałoby, aby spełnilo się jego marzenie...

© Ludzie.info | Kontakt

Ludzie.info