Johann Sebastian Bach

Johann Sebastian Bach

Wiadomo o ponad 50 członkach rodziny Bachów, którzy byli różnego rodzaju muzykami, ale największym z nich był niewątpliwie Johann Sebastian. Urodził się on w 1685 r. w Eisenach (Niemcy).

Początkowo studiował muzykę razem ze swoim najstarszym bratem, lecz wydaje się, że kompozycji uczył się sam, przepisując dzieła ulubionych kompozytorów.
Mając 15 lat, rozpoczął pracę w chórze w Luneburgu. Dwa lata później został organistą w Arnstadt, a następnie koncertmistrzem kapeli dworskiej u księcia Weimaru, potem zaś organistą u księcia Leopolda w Kothen. Jego ostatnim i najbardziej zaszczytnym stanowiskiem była funkcja organisty i kantora kościoła Świętego Tomasza w Lipsku.

Jako muzyk dworski Jan Sebastian Bach pisał głównie utwory kameralne i orkiestrowe, w tym sześć Koncertów brandenburskich. Pracując przy kościele, tworzył muzykę organową, kantaty oraz wielkie dzieła chóralne, takie jak „Pasja według świętego Mateusza”. Komponował tak, jak się wykonuje codzienną rutynową pracę. Do jego pracodawców nigdy prawdopodobnie nie dotarło, że jest geniuszem.

Mimo iż Bach był już za życia bardzo sławny (zwłaszcza jako organista), jego muzyka wkrótce po śmierci kompozytora została zapomniana. Dopiero w XIX w. ludzie zdali sobie sprawę z jej wielkości.

Johann Sebastian Bach był dwukrotnie żonaty i miał 20 dzieci. Dwóch jego synów, Carl Philipp Emanuel (1714 – 1788) oraz Johann Christian (1735 – 1782), było przez pewien czas nawet sławniejszych od ojca. Kompozytor zmarł w 1750 r., w wieku 65 lat.

Przeczytaj również biografię Fryderyka Chopina.

© Ludzie.info | Kontakt

Ludzie.info