jest OK

ciekawostki o ludziach

* Uczeni obliczyli, że od początku istnienia człowieka na Ziemi żyło już łącznie 107 miliardów ludzi. 15 listopada 2022 roku, populacja człowieka na Ziemi osiągnęła 8 miliardów, a według szacunków kolejny miliard ludzi przybędzie do roku 2037.

* Za pierwszą rewolucję gastronomiczną uważa się gotowanie żywności, za drugą doprawianie jej przez celowe dodawanie soli. Ludzie zaczęli stosować sól już w neolicie gdy tylko nauczyli się uprawiać rolę. W epoce brązu sól była oznaką dostatku. Starożytni Grecy mieli zawsze sól na stole. Ceniono ją też w starożytnym Rzymie. W Średniowieczu wielką rolę tej przy prawy podkreślał przesąd, że rozsypanie białych kryształów zwiastuje nie szczęście.

* W Polsce na sto dziewcząt rodzi się 107 chłopców. W wieku około 30 lat liczba obu płci wyrównuje się, natomiast w wieku 75 lat na sto kobiet pozostaje tylko 65 mężczyzn.

* Rok 1978 jest zwany jest rokiem trzech papieży: 6 sierpnia zmarł papież Paweł VI, zaś 28 listopada zmarł Jan Paweł I, którego pontyfikat był jednym z najkrótszych w dziejach Kościoła katolickiego, trwał zaledwie 33. Po tych wydarzeniach, w tym samym roku, swój pontyfikat rozpoczął Jan Paweł II.

* Kiedy ludziom myśli i pracuje się najwydajniej? Wyodrębniono dwa szczyty zwiększonej zdolności do wysiłków. Pierwszy około godziny 9-10, a drugi po południu około godziny 16-17. Z kolei najbardziej leniwy, niezdolny do pracy fizycznej, staje się człowiek około godziny 2-3 oraz w południe między 12-13, czyli w okresie tradycyjnego wypoczynku narodów południowych, przerw obiadowych wprowadzonych w zakładach pracy wielu krajów.

* Kiedy rodzą się geniusze? Amerykańscy studenci urodzeni w ciepłej porze byli wyżsi i więcej ważyli, ale co ciekawe, ich koledzy z zimy mieli jednak o 60% większą szansę na zdanie egzaminu wstępnego. Jeśli policzyć nazwiska wybitnych uczonych wymienionych w Encyklopedii Britannica, to okazuje się, że najwięcej z nich urodziło się w kwietniu, a najmniej we wrześniu. Kontynuując tego typu wyliczanie warto wspomnieć o ciekawych obserwacjach angielskiego socjologa J. Coopera. Doszukał się on związków między czasem urodzenia a rodzajem podejmowanej pracy. I tak według niego żołnierze najczęściej rodzą się w środku lata i późną jesienią. Lekarze wywodzą się przeważnie z początku lata i środkiem jesieni.

* O jakiej porze dnia ludzie umierają najczęściej? Interesujące są obserwacje dobowej rytmiki umierania. Już w 1858 roku C. F. Schneider analizując ponad 140 tys. przypadków zgonów w Berlinie zauważył, że ich nasilenie występowało o godzinie 4-6-7 rano. Późniejsze badania, również polskie, potwierdziły to zjawisko. Rzeczywiście w godzinach wczesnorannych, czyli między 4 a 5, występuje najwięcej zgonów. Przy czym ten szczyt u mężczyzn przeciąga się do godziny 6, a u kobiet nawet do 7. Powyższe zjawisko stanowi wyraźne zewnętrzne potwierdzenie rytmicznego funkcjonowania organizmu ludzkiego, dobowych zmian różnych procesów.

* W 1899 r. kierownik Urzędu Patentowego w Nowym Jorku poprosił burmistrza o zamknięcie tegoż urzędu, ponieważ, jak twierdził, wszystko, co było do wynalezienia, zostało już wynalezione. Człowiek ten najwyraźniej pozbawiony był wyobraźni i wiary w ludzkie możliwości.

* Pierwszą ofiarą "wypadku samochodowego" stał się w Londynie w 1786 roku pastor anglikański, który zmarł na zawał serca na widok napędzanego parą pojazdu konstrukcji Williama Murdocka. Maszyna w czasie prób na ulicach miasta uciekła swemu konstruktorowi i straszyła przechodniów, którzy po raz pierwszy zetknęli się z pojazdem nie ciągniętym przez zwierzęta.

* Ludzie albinosi mają białe włosy, a ich skóra i oczy są różowe. Przyczyną tego jest brak pigmentu zwanego melaniną, który nadaje kolor skórze, oczom i włosom. Skóra i oczy albinosów są różowe, ponieważ naczynia krwionośne znajdują się tuż pod powierzchnią skóry. Gdy włosy i skóra zawierają dużo melaniny, są czarne, gdy mało – są brunatne, gdy bardzo mało – jasne.
Albinosi dziedziczą swój wygląd po rodzicach i nie ma na to lekarstwa. Ponieważ melanina w normalnych warunkach chroni skórę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi, ludzie albinosi są narażeni na poparzenia i udary słoneczne.

* Andrzej Heidrich, to ilustrator, który wiele lat projektował banknoty obowiązujące w Polsce. Dziełem Heidricha jest też obecnie obowiązująca wersja godła państwowego, orły na czapkach wojskowych, odznaki policyjne oraz okładki paszportów.
Andrzej Heidrich projektował banknoty z serii „Wielcy Polacy” (banknoty były w obiegu od 1975 do 1996) oraz „Królowie i książęta Polski” (banknoty są w o obiegu od 1995 roku). Zobacz Polskie monety i banknoty.

* Dłonie neandertalczyków były lepiej przystosowana do uchwytów mocnych (w sposób, w jaki obecnie trzymamy młotek) niż precyzyjnych. Chwytanie przedmiotów pomiędzy czubek kciuka a innego palca sprawiało tamtym ludziom więcej kłopotów niż człowiekowi współczesnemu.

przydatne strony

Plejada.Onet.pl - informacje i plotki na temat znanych gwiazd filmowych i muzycznych, aktorów, aktorek i znanych ludzi, wywiady, wideo, i galerie.

Dla rodziców - DlaDzieci.net - Podstrona stworzona w celu dostarczenia praktycznych i cennych rad, które pomogą rodzicom w zrozumieniu i wdrożeniu odpowiednich strategii w postępowaniu z dziećmi..

Najbogatsi Ludzie Świata Forbes.pl - lista najbogatszych ludzi świata aktualizowana corocznie przez dziennikarzy magazynu Forbes.

Wikipedia.org - wolna internetowa encyklopedia wiedzy, wykorzystując wyszukiwarkę na tej stronie odnajdziesz życiorysy i noty biograficzne znanych lub zasłużonych ludzi - wystarczy wpisać imię i nazwisko szukanej osoby.

Czas.info - strona z zegarem online, który pokazuje dokładny czas w Polsce i na świecie.

© Ludzie.info | Kontakt

Ludzie.info