Marilyn Monroe

Marilyn Monroe

Marilyn Monroe (prawdziwe nazwisko Norma Jeane Mortenson) – amerykańska aktorka, modelka i symbol seksu lat 50. XX wieku. Urodziła się 1 czerwca 1926 roku w Los Angeles w stanie Kalifornia, jako nieślubne dziecko Gladys Pearl Baker. Oprócz sławy, jej życie było naznaczone trudnościami i niepewnością.

Wczesne lata życia Monroe były pełne zamieszania. Jej matka Gladys cierpiała na problemy psychiczne i nie była w stanie zapewnić stabilnego domu. W wieku zaledwie 9 lat Monroe została umieszczona w domu dziecka, a później przeniosła się do kilku rodzin zastępczych. To trudne dzieciństwo miało duży wpływ na jej przyszłe życie i psychikę.

W wieku 16 lat Monroe porzuciła szkołę i wyszła za mąż za Jamesa Dougherty'ego. Ich małżeństwo nie trwało jednak długo, gdyż wkrótce wybuchła II wojna światowa, a Monroe rozpoczęła pracę w fabryce lotniczej, wspierając wysiłek wojenny.

Po wojnie Monroe rozpoczęła karierę modelki i szybko zyskała popularność dzięki swojej niezwykłej urodzie. Zwróciła uwagę agenta filmowego i podpisała kontrakt z wytwórnią 20th Century Fox. Jej pierwsze role filmowe były jednak niewielkie, a prawdziwy przełom przyszedł wraz z filmem "Nietykalni" (1947), gdzie zagrała małą, ale zauważalną rolę.

W latach 50. Monroe zdobyła status gwiazdy i stała się ikoną popkultury. Jej seksapil, urok osobisty i komiczny talent przyciągały widzów na całym świecie. Wystąpiła w takich filmach jak "Jak poślubić milionera" (1953), "Pan i Pani Kabal" (1953) oraz "Błękitna głębia" (1953). Jej najsłynniejszą rolą stała się kreacja w komedii "Jak zabić żonę i nikt nie zauważy" (1955), gdzie wcieliła się w postać seksownej, ale mądrej blondynki.

Monroe stała się również znaną osobowością medialną, jej życie prywatne było szeroko komentowane przez media. W 1954 roku poślubiła słynnego pisarza Arthura Millera, jednak małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1961 roku.

Chociaż zdobyła sławę jako aktorka komediowa, Monroe dążyła do poważniejszych ról i próbowała udowodnić swój talent aktorski. W filmie "Bus Stop" (1956) zagrała poważną rolę, zdobywając uznanie krytyków za swoją grę aktorską.

Niestety, życie Monroe było naznaczone problemami osobistymi, w tym trudnościami emocjonalnymi i uzależnieniem od narkotyków oraz alkoholu. Jej zdrowie psychiczne pogorszyło się, co miało wpływ na jej zawodową karierę. W ostatnich latach życia Monroe miała problemy na planach filmowych, opóźniała produkcje i była obiektem sensacji medialnych.

Marilyn Monroe tragicznie zmarła 5 sierpnia 1962 roku w wieku 36 lat. Jej śmierć została uznana za samobójstwo poprzez przedawkowanie leków. Jej niesamowity urok, talent aktorski i trudne życie uczyniły z niej niezapomnianą ikonę Hollywood oraz symbol seksu i kobiecej tajemniczości, którego legenda przetrwała do dziś.

Kilka ciekawostek związanych z Marilyn Monroe

Pseudonim artystyczny
Marilyn Monroe to nie jej prawdziwe imię. Urodziła się jako Norma Jeane Mortenson. Pseudonim "Marilyn Monroe" wymyślił jej agent filmowy, który zainspirował się imieniem Marilyn, a nazwisko Monroe pochodziło od matki Normy, Gladys Monroe Baker.

Modelka w magazynie "Playboy"
Zanim zdobyła sławę jako aktorka, Monroe pojawiła się na okładce pierwszego wydania magazynu "Playboy" w grudniu 1953 roku. Sesja zdjęciowa była przeprowadzona w 1949 roku, a Monroe otrzymała za nią 50 dolarów.

Uczestnictwo wojenne
W trakcie II wojny światowej Monroe pracowała w fabryce lotniczej, gdzie pomagała przy produkcji samolotów. W ramach swojego wkładu w wojenną gospodarkę, podpisała również tysiące autografów na zdjęciach dla żołnierzy.

Niezrealizowane projekty filmowe
Monroe była zaangażowana w wiele projektów filmowych, które jednak nie doszły do skutku. Miała być obsadzona w roli Holly Golightly w ekranizacji "Śniadania u Tiffany'ego" (1961), jednak ostatecznie rolę tę zagrała Audrey Hepburn. Monroe zmarła zanim projekty te mogły być zrealizowane.

Kontrowersje podczas występu u prezydenta
W 1962 roku Monroe zaśpiewała słynny "Happy Birthday, Mr. President" na urodzinach prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego. Jej kreacja, wąskie, zwiewne, kryształowe sukienka, wywołała sporo kontrowersji i jest często wspominana jako jeden z najbardziej ikonicznych momentów w historii amerykańskiej popkultury.

Krypta bez nazwiska
Marilyn Monroe została pochowana na cmentarzu Westwood Village Memorial Park w Los Angeles. Jej krypta nie ma jednak nazwiska i jest oznaczona jedynie numerem. To zapobiegało kradzieżom ciała lub przesiedleniu, co mogłoby wynikać z fascynacji jej postacią.

Znane cytaty
Monroe jest znana z wielu mądrych i często cytowanych wypowiedzi. Jednym z jej słynnych cytatów jest: "Jeśli nie możesz mnie zaakceptować w moim najgorszym wydaniu, to na pewno nie zasługujesz na mnie w moim najlepszym".

Zbieranie książek
Monroe była zapalonym czytelnikiem i posiadała imponującą kolekcję książek. Gdy zmarła, jej biblioteka liczyła ponad 400 woluminów. Wielu uważa, że to dowodzi jej inteligencji i zainteresowania kulturą.

To tylko kilka z wielu ciekawostek związanych z życiem i karierą Marilyn Monroe, która pozostaje jedną z najbardziej fascynujących postaci w historii kina i popkultury.

© Ludzie.info | Kontakt

Ludzie.info