Al Capone

Al Capone

Al Capone utrzymywał, że urodził się w Nowym Jorku w 1899 roku, ale jest bardziej prawdopodobne, że przyszedł na świat w Neapolu (Włochy) i jako dziecko wyemigrował z rodziną do Stanów Zjednoczonych. W owym czasie wiele rodzin europejskich przybywało do Ameryki w poszukiwaniu lepszego życia.

Gdy Capone dorósł, zdał sobie sprawę, że nie powiedzie mu się w interesach tak, jak to sobie wymarzył, częściowo właśnie ze względu na jego włoskie pochodzenie. Wcześnie wszedł na drogę przestępczą – już jako nastolatek był członkiem ulicznego gangu w Nowym Jorku. Ponieważ miał talent przywódczy, wkrótce skupiło się wokół niego wielu gangsterów i obwiesiów.

W 1920 r. Kongres Stanów Zjednoczonych wprowadził zakaz sprzedaży wszelkich alkoholi, czyli tak zwaną prohibicję. Zakaz ten obowiązywał trzynaście lat. W tym czasie wielu kryminalistów zbiło ogromne fortuny na nielegalnym sprowadzaniu i sprzedaży alkoholu. Należał do nich również Al Capone, który działał wówczas w Chicago, przewodząc licznym gangom. Wkrótce stał się człowiekiem tak bogatym i wpływowym, że nie sposób było go aresztować, ponieważ przekupił wielu policjantów i urzędników. On sam i jego gangsterzy – mordercy i złodzieje – unikali kary wskutek słabości ludzi chciwych.

W końcu, w 1932 roku, Al Capone znalazł się w więzieniu za niepłacenie podatków i pozostał tam parę lat. Wyszedł na wolność schorowany. Zmarł w wieku czterdziestu kilku lat.

Przeczytaj również: Sabała - Zbójnik, kłusownik, przewodnik tatrzański, gawędziarz i pieśniarz góralski.

© Ludzie.info | Kontakt

Ludzie.info